Ciekawostki o winie
To wyjątkowe francuskie oznaczenie jest znakiem, że wino, które posiada tę pieczęć zostało wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi zasadami ochrony środowiska i jego tworzenie nie miało negatywnego wpływu na naturę. Aby uzyskać taką odznakę winiarnia musi spełnić kilka konkretnych warunków, takich jak tworzenie nasadzeń z odpowiednich roślin między winoroślami w celu zmniejszenia erozji gleb, korzystanie z naturalnych nawozów oraz monitorowanie chorób oraz szkodników (ich występowanie oraz rozprzestrzeniania się. Do tego wymagane jest też ograniczenie, a w miarę możliwości całkowita eliminacja wszelkich zabiegów wykorzystujących środki chemiczne, a także uprawiania unikalnych i odmian winogron.
Przedstawione oznaczenie to tzw. certyfikat „Bio”. Jest ono przyznawane produktom, które powstały przy użyciu naturalnych i ekologicznych metod uprawy, bez chemii, środków ochrony roślin, oprysków czy sztucznych nawozów. Oprócz tego w etapach produkcji takiego wyrobu nie mogą być wykorzystywane maszyny.
Zaprezentowane oznaczenie jest informacją dla konsumenta, że dany produkt jest przyjazny osobom na diecie wegańskiej, co oznacza, że sam produkt, a także proces jego powstawania, są całkowicie pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym miejscu wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wino, które powstaje przecież z owoców, mogłoby być niewegańskie? Otóż wszystko rozchodzi się o sam proces powstawania wina. M.in. na etapie klaryfikacji czerwonego wina z osadu, czyli po prostu oczyszczania wiele winiarni wykorzystuje kurze białko oraz żelatynę lub kazeinę krowią. Na szczęście istnieją też roślinne zamienniki dla tych metod oczyszczania, dzięki czemu można całkowicie wyeliminować produkty odzwierzęce również w procesie produkcji. Kiedy to nastąpi winiarnia może ubiegać się o odpowiednie dokumenty, na podstawie których będzie ona upoważniona do umieszczania tego symbolu na etykietach produktów.
Ostatnie z oznaczeń to tzw. „wina pomarańczowe”. Jest to specjalny rodzaj win białych, które powstają w wyniku długiej maceracji skórek z moszczem. Ten proces sprawia, że unikalne składniki ze skórek białych winogron, które mają doskonałe właściwości konserwujące, przenikają do gotowego produktu, dzięki czemu będzie można zminimalizować użycie siarczynów w produkcji. Wyjątkowy pomarańczowy kolor jest natomiast rezultatem kontaktu moszczu winogronowego z jasnymi skórkami, w których zawarte są wszystkie istotne składniki, w tym barwniki, witaminy, taniny oraz polifenole. Co ciekawe – maceracja wykorzystywana jest podczas tworzenia win czerwonych, dużo rzadziej wykorzystuje się ją do tworzenia win białych.